Mandala Sanatı, Sanatçılar, Eğitim, Desen Uygulama

Selin Tunca’dan Tezhip Mandala

https://www.instagram.com/selintunca/

Merhaba;

Masa başı bilgisayar karşısında değil, çizimlerimin başında olmaya karar verdiğimde yaşamımın tutkusu olan sanatı daimi hayatıma alıp kurumsal hayattan ayrıldım. Tutkum olan sanatı başkalarının hayatlarına yayarak sanatıma zevkle devam etmekteyim.

Mandala’nın tüm tekniklerine hakim olmak çok pratik ve düzenli çalışmaktan geçer bunu öğrencilerime de sıklıkla belirtirim ve yapabilen herkesin çalışmaları gün gün güzelleşir ve genel olarak bu güzelliğin içinde kaybolursunuz.

Gelelim Tezhip Mandala Sanatına;

  Bu sanatın iki kelimesine baktığımızda (Tezhip&Mandala) bir bütün olarak değerlendiririm Tezhip Sanatı başlı başına geçmişten günümüze gelen en köklü sanatlarımızdandır ancak Tezhip Mandala dediğimiz sanat arasında ince bir çizgi vardır ve karıştırılmaması gereken en önemli bir ayrıntıdır.

Mandala sanatını bildiğinizi düşünerek Tezhip Mandala kısmında ne gibi farklılıklar vardır biraz da bu kısımdan bahsedelim. Mandala’nın kendi içerisinde bir tekniği ve desen ağırlığı bulunmaktadır fakat Tezhip Mandala’nın Tezhip Mandala olması için detaylı Tezhip desenlerinin bolca kullanıldığı bir sanatı düşünebilirsiniz.

Öğrenci çalışmalarından örnekler

Öğrenci çalışmalarından örnekler

Örnek vermek gerekirse Tezhip sanatında kullanılan motifler, goncalar, pençler, tahrir ve boyama aşamaları gibi çok daha detaylı kısımlar Mandala Sanatı ile harmanlanarak iki sanatın birleşiminden doğan özgün sanat eserleri oluşturulmaktadır. Bolca istek ve emek ile ilmek ilmek işlediğimiz derslerimizde 30 saat birebir ve bu saatin dışında sürekli iletişim halinde olarak ilerlediğimiz sürecin sonunda öğrencimiz Tezhip Mandala’nın tüm konularına hakim olmaktı.

Related Posts

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.