Sanatçılar, Eğitim, Zentangle, Desen Uygulama, Sanat, Rastlantısal Çizim

Eşyanın sanatı: “ObjeArt”

Kadıköylü çizer Resul Ertaş’ın yaptığı, günlük kullanımdaki bir eşyayı ve diğer sanat disiplinlerini birleştirerek oluşturduğu çalışmaları sosyal medyada ilgi çekiyor

Son günlerde Instagram’da dolaşırken ObjeArt sayfasına denk gelmişsinizdir. Sayfanın sahibi Resul Ertaş tarafından “Eşyanın sanatı” verilen ObjeArt, hayatımızın içindeki eşyalara farklı bir gözle bakarak onları bir sanat eserinin parçasına dönüştürme ilkesine dayanıyor. Ertaş’ın çalışmalarında kırmızı bir yaprak bir kamp ateşine, bir tirbuşon amuda kalkmış bir çocuğa, bir fırça ise punkçı bir gencin saçlarına dönüşebiliyor
Aynı zamanda “Şehir ve Çocuk” adını verdiği bir serisi bulunan Ertaş, bu seride de İstanbul’dan çektiği fotoğrafları çocuk illustrasyonlarıyla renklendiriyor.

EĞLENMELERİ İÇİN YAZIYORUM”

1974 yılında Kars’ta doğan Resul Ertaş, mizah dergileriyle çocukluğunda tanışmış. Bu dergilerden çok etkilenen Ertaş, yine çocukluğunda karikatür çizmeye başlamış. Deli, Pişmiş Kelle ve Biber mizah dergilerinde çizen Ertaş, aynı zamanda bir senarist ve yazar.

PENSEDEN TAVUK, ÇATALDAN ZÜRAFA…”

Ertaş’ın ObjeArt’ı keşfedişi sosyal medya üzerinden olmuş. “New Yorker kapakları çizen oldukça başarılı bir illüstratör” olarak tanımladığı Cristoph Neimann’ın hesabında eşyalarla yaptığı çok değişik çizimleri gören Ertaş, bu çizimlerden etkilenmiş.

Kaynak:kadıköygazetesi.com

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.