Sanatçılar

“Daire Formu, Yaşayan Bir Mucizedir” Wassily Kadinsky

Kandinsky nin 1911-13 yılları arasında yaptığı düşünüldüğü sulu boya çalışması olan “In the Circle” adlı çalışması, kendi atının gücünü sembolize etmek için oluşturduğu, daire şeklinde ki formlardan oluşturmaktadır. Yaklaşık 15 yıl sonra Kandinsky, psikoloğu Paul Plaut’a “Son yıllarda,  daire şekiller o kadar çok tutkuyla kullandım ki, bunun nedeninin dairenin geometrik karakterinden daha ziyade, içerisinde beni çeken ve sayısız varyasyonları olan bir iç kuvvet olduğu hissi almam olduğunu düşünüyorum” demiştir.

Yazar Peg Weiss, Kandinsky nin 1986-1914 yılları arasında spritüel konularda araştırmalar yaptığını ve Şamanizm’in sembollerinden etkilendiğini düşünmektedir. Bununla birlikte Weiss, Kandinsky nin kullandığı dairelerin, Lapp (Finlandiya’da bulunan bir bölge) ve Siberya şaman davullarını, kozmolojik konseptlerde kullanıldığını düşünmektedir.

Kandinsky 1937’de yayınlanan “Boş Tuval” başlıklı bir makalede “Daire formu yaşayan  bir mucizedir” diyerek daire şeklindeki formların kendi üzerindeki etkisini belirtmiştir.

"Around The Circle" Kadinsky, 1940

Kadinsky’nin daire formunda şekilleri kullanırken nereden ilham aldığı konusu tartışmalı olsa da, daha olgun olduğu yıllarında kendi ruhunun akışkanlığını keşfeden bir ressam olması nedeniyle, daire formalarını kullanmayı tercih ettiğine dair görüşler ağır basmaktadır. 

One thought on ““Daire Formu, Yaşayan Bir Mucizedir” Wassily Kadinsky

  1. Elif dedi ki:

    Yazıyı görünce çok mutlu oldum. Kandinsky nin mandala ile bağı olduğunu bilmiyordum. Daha çok bu yönde yazılar gelmesi dileğiyle. Mandalaya olan ilgimi artırıyorsunuz. Şahane:)

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.