Sanatçılar

Zentangle Sanatçısı ve Eğitmen Ayşin Başar

Zentangle örnekleri

Bazı hayaller gerçek olmayı fazlası ile hak ediyor

Herkese merhaba

Uzun yıllar kurumsal firmalarda çalıştıktan sonra hayatı kendini ve isteklerini sorgulayan insanların hikayelerini duymuşsunuzdur . Aslında benim hikayem de onlardan çok farklı değil. Son zamanlarda iş yaşantısının stresi ,yoğunluğu ,beni de , kendimi dinleyebileceğim ,severek yapacağım ve yaptıklarımı paylaşabileceğim bir uğraş aramaya yönlendirdi. Ve yolum sevgili Hocam Banu Öztürk ile kesişti. Artık her yerde kalemim ve defterimle geziyor, hiç bir şey bulamazsam peçeteleri ,kağıt bardakları zentangle desenleri ile dolduruyordum. Banu Hocam dan eğitim aldığımda bir gün kendi öğrencilerime ders verme fikri benim için sadece hayal olabilirdi ki bu hayalim kurumsal iş hayatından ayrılıp Akdemide eğitmen olarak çalışmaya başlamamla gerçekleşmiş oldu. Yaklaşık iki yıldır yüz yüze ve online eğitimler ve Workshoplar ile dünyada pek çok sanatçı tarafından yapılan bu sanatın ülkemizde de bilinirliliğini arttırmayı ve Zentangle sanatçıları yetiştirmeyi hedefliyorum.

Zentangle herkes için

Hangimiz okulda derslerde ya da toplantılarda defterlerimize karalamalar yapmadık ki? Aslında dünyada Zentangle Sanatının çıkış noktası da bu. İşte o karmakarışık desenlerin aslında sanat eseri olabileceklerini size söyleselerdi ne düşünürdünüz? Biz o karalamalar ile eğlenirken çizdiğimiz şekillerin bilinçaltımızda dinlediğimiz konu ile birleştiğini ve daha sonra hatırlamamızda etkili olduğunu ve bu insanların yaratıcılığının daha da çok arttığını öğrendiğimde bu sanata olan hayranlığım daha da arttı. Çünkü birebir yaşadığım örnekler kesinlikle bu bilgiyi destekliyordu. Bu deneyimlerden yola çıkarak da bugün Akademi olarak kurumsal firma çalışanları için İş’te Sanat projelerini hazırladık ve bir çok şirket çalışanı ile workshoplar düzenledik. Ancak itiraf etmeliyim ki konu yaratıcılık olunca çocuklar ile yaptığım çalışmaların mutluluğunu ve heyecanını her şeyin üstünde tutuyorum.,

Zentangle benim için yaratıcılığın sınırsız olduğunun en büyük kanıtı. Her desen kendi içinde sayısız yeni desen potansiyeli taşıyor. Mesela sadece kaleminizin ucunu değiştirerek bile yeni bir desen elde edebiliyorsunuz. Herkes ,her yerde, her zaman çizebilir. Ancak çizimlerinizi ve elinizi geliştirmek için bol pratik öneririm. Bir süre sonra kağıdın üstünde kendi desenlerinizi görmeniz içten bile değil.

Eğer insanlar ustalığımı elde edebilmek için ne kadar çalıştığımı bilseydi, bu onlara o kadar da harika gelmezdi.” -Michelangelo.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.