Sanatçılar, Sanat

Salvador Dali Kim?

Hani şu ‘baktığımızda bizi gerçeklikten koparan resimleri yapan, kafasının içine girmeyi çok istediğimiz reessam ‘ derdim ben olsam . Ama gelin hayatından biraz bahsedelim bu eşsiz sanatçının.

 Tam adı “Salvador Domingo Felipe Jacinte Dali Domenech” olan Salvador Dali 11 Mayıs 1904 tarihinde doğmuştur. 23 Ocak 1989 tarihinde de vefat etmiştir.

 “Belleğin Azmi” 193 tarihli bir eseri olup adeta Sürrealizmin de simgesi konumundadır. İspanyol ressam Salvador Dali, gerçeküstü eserlerindeki tuhaf ve çarpıcı imgelerle ün kazanmıştır.

 Salvador Dali, 11 Mayıs 1904 tarihinde dünyaya geldi. Otoriter ve sert bir baba ile sevecen bir annenin oğlu olan Salvador Dali’yi annesi biraz şımartmıştı. Babası noter olan Salvador Dali etrafında anneannesi, teyzesi, kız kardeşi arasında el bebek gül bebek büyümüştü.

Salvador Dali’nin sanatçı yönünü annesi destekliyordu. Annesini meme kanserinden kaybetmesi sanatçı için büyük bir kayıp oldu.

 Salvador Dali’nin Picasso ile tanışması olaylı biçimde okulunu bitirmesi, resim çalışmalarına başlaması ve art arda değişik işlere imza atması sonrasında esas ünü 1931 yılındaki “Belleğin Azmi” isimli eseri ile olmuştur.

 Gala isimli kadınla tutkulu bir aşk yaşamaya başlamış ve bir süre sonra da evlenmiştir. Salvador Dali tüm dünyada üne kavuşmuş ve çok sayıda eser ortaya çıkarmıştır. İspanyol sanatçı çok sevdiği eşinin 1982 yılında ölümünden çok etkilenmiş ve yaşama sevincini kaybetmiştir. Dali, 23 Ocak 1989 tarihinde kalp yetmezliğinden hayatını kaybetmiştir.

 Salvador Dali Sanat Eserleri

 Sadece resim sanatı ile ilgilenmeyip çok yönlü bir sanatçı olan Salvador Dali’nin resim alanındaki önemli eserlerinden bazıları şöyledir:

Beleğin Azmi ya da Eriyen Saatler ( 1931 )

Narsizmin Matamorfozu ( 1937 )

Swans Reflecting Elephants ( 1937 )

Yanan Zürafa ( 1937 )

Ballerina in a Death’s Head ( 1939 )

Aziz Antonius’un Baştan Çıkarılışı ( 1946 )

Istakoz Telefon ( 1936 )

Büyük Mastürbatör ( 1929 )

Filler ( 1948 )

Çarmıha Gerilme ( 1954 )

Son Yemek Ayini ( 1955 )

Meditative Rose ( 1958 )

Kaynak:hürriyet.com

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.