Desen Uygulama, Eğitim, Sanat

BİR NOKTAYLA BAŞLADI HER ŞEY.

Ekim gelmiş ve herkes işine-gücüne, okuluna, eğitime, üretmeye ,yenilenmeye, başlangıçlara doğru yoğunlaşmışken.. Bu tempo içinde sanat ; sağlıklı bir ruh ve verimliliğiniz için her daim sizinle olsun..

Ben Akademi eğitmenlerinden İlke Efe. Bu ay konumuz’ Dot Mandala’. Keyifli okumalar diliyorum..

Dot Mandala; merkezi bir noktadan  başlayıp dışa doğru dairesel tamamlamalar şeklinde ilerletilerek noktalar ile oluşturulan desenler bütünüdür. Büyük-küçük her bir noktanın bütünde oluşan görsel sanat eserinde bir payı, bir görevi ve bir değeri vardır. Aynı yaşadığımız hayat gibi.. Her bir nokta  1’den bütünü; onlarca, yüzlerce, binlerce nokta ise bir araya gelerek bütünden  1’i oluşturur.

Belirli bir kaç matematiksel, geometrik teknik üzerinde ilerler. Kendi kuralları içinde muazzam bir özgürlük barındırır. Diğer geometrik şekillere nazaran dairenin hiç bir köşesi olmaması özelliği ile odağı direkt ve sadece merkeze yönlendirir. Mandala çemberinin içinde küçüklü-büyüklü, sınırsız renkte noktacıklarla desenler oluşturmak ;kendi odağımıza, içimize, dinginliğe ve farkındalığa doğru attığımız bir adımdır. Siz bu çemberin içinde mandalanızı yaparken, mandalanız da size usul usul bunları fısıldar..

İnsan  ürettiği ve kendini yansıtıp, izleyebilir, görebilir, anlamlandırabilir hale getirdiği zaman dönüşmeye, niyet etmeye  ya da sevgiyle kabullenişe izin verir ya da’ başka neler mümkün’ sorusunu içinde canlı tutarak üretmeye ve gelişmeye katkı sağlar. Sanat ile yoğrulmak, sağlıklı ,yaratıcı ve üretken  bir insan ve de toplum oluşması yolunda muazzam önemlidir.

Mandala Sanatı’nın bir branşı olan Dot Mandala ile tanışmam 5 yıl önceye dayanıyor. Bu yola ilk çıkışım dot mandala ile olmuştu. Büyük bir aşk ile yaptığım Mandala Sanatı’nda uzmanlaşmak isteği ile hem mandala kültür ve felsefesi hem de bu sanatın tüm teknik branşlarında uzmanlık eğitimlerimi tamamladım. Açtığım Kulübe Sanat Evi’mde mandala sever yetişkin ve çocuklara 2 yıl boyunca bire bir, grup ve kurumsal eğitimler verdim. Okullarda mandala kulüp dersleri vermekteyim .Pandemi ile birlikte Akademi olarak tüm branşları online eğitime uyarladığımız eğitim modeli ile Türkiye’nin her yerinden ve Dünya’nın bir çok noktasından öğrencilerimizle kilometreleri sıfırladığımız ve harika çalışmalarla taçlanan eğitimlerimiz oldu. Halen online ve yüz yüze olarak eğitimlerimizi vermekteyiz.

Dot Mandala Sanatı’nı öğrendikten sonra, geniş uygulama alanlarına sahip bu sanatı istediğiniz yerde uygulayabilirsiniz. Gramajlı kağıt, ahşap ürünler,tuval,seramik,bardak,mumluk,taş,3d ahşap taş, kolye, küpe. Çalışma ve üretim alanı oldukça geniştir.

Peki nasıl yapacaksınız?

Dot Mandala yapmak için bazı gereçlere ihtiyacınız olacak. Bunları https://www.mandalartfabric.com/urun/dot-mandala-egitim-seti-55-parca/web sitesinden tek tek ya da dot mandala seti olarak bulabilirsiniz. Malzemeler tamam. Sıra geldi uygulamaya. A’dan Z’ye tüm dot mandala teknik bilgilerinin verildiği ve eğitim sonunda güzel bir çalışma çıkaracağınız 8 saatlik dot mandala eğitim programınahttps://www.mandalartfabric.com/urun/dot-mandala-sanati-egitimleri-programi-cevrimici-yuzyuze/ web adresinden ister yüz yüze ,isterseniz online olarak randevu alabilirsiniz.

Siz de bir noktayla başlayabilirsiniz..Sağlıklı ve sanat dolu bir Ekim Ayı diliyorum

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.