Mandala Sanatı, Sanatçılar, Eğitim, Desen Uygulama, Sanat

DAİRENİN ÖLDÜRDÜĞÜ ADAM :ARŞİMET

Romalı askerlerin Arşimeti matematik aletleri ile geometrik şekiller çizerken öldürdüğü rivayet edilir. Son sözüyse ‘Şekillerimi bozmayın.’ olmuştu.

Arşimet daire ile en çok ilgilenen. ,dairenin çevresini ve alanını ölçmek için çeşitli çalışmalar yapan bilim adamıdır. Pi sayısını doğru bir tahminle hesaplayan ilk hesaplayan kişidir.
Dairenin ölçülmesi
Arşimet eserlerinden biridir

Arşimet Spirali Aritmetik spiral olarak ta bahsedilir. Spiraller Üzerine adlı eserinde detaylı olarak spiralleri incelemiştir. Yunan matematikçinin, gramofon plaklarında da kullanılan bu spiral sistemleri çeşitli alanlarda kullanılmıştır.

Küre alanı ve hacmini hesaplama

Suyun kaldırma kuuvetini bulma hikayesi Evreka,evreka! (Buldum.) sözleri ile klasikleşmiştir. Arşimet prensibi (yasası) ile taşan suyun hacmi ile batan cismin hacmi hesaplanır.

Arşimet Kralın Tacı Deneyi
Yaklaşım 23 asır önce, Kral 2. Hieron yaptırdığı tacın hileli olduğunu düşünmüştür. Arşimet tacın içine yabancı madde karıştırılmamış haldeki tacın taşırdığı su hacminin, aynı kütlede altın kütlesinin taşırdığı su hacminin aynı olacağını belirledi. Yoğunluk kavramı doğmuş oldu.

Dilara Uysal

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.